MSO & SIETTA @ garajistanbul

Avustralya'nın son yıllarda çıkardığı en yetenekli topluluklardan ikisi İstanbul'da bir araya geliyor. MSO ve Sietta, Avustralya hükümetinin desteği ve Avustralya Büyükelçiliği'nin katkılarıyla gerçekleştirilen Australia in Turkey 2015 programı kapsamında garajistanbul'da üç gece peşpeşe gerçekleşecek performanslarıyla İstanbul'u sallayacak!
Uluslararası müzik dünyasında MSO olarak tanınan Melbourne Soul Orchestra, 1993 yılında kuruldu. Avustralya'nın en seçkin müzisyenleri arasından seçilen 35'in üzerinde üyesi bulunan grup, sahneye en az 15 kişilik bir ekiple çıkıyor. Grupla aynı adı taşıyan ilk albümlerini 2013'te yayınlayan ve bu albümle birlikte 2 adet ARIA adaylığı kapan MSO, Bluesfest, Golden Plains ve AWME gibi önemli festivallerin yanı sıra, Londra'da kapalı gişe konserler de gerçekleştirdi. Grup aynı zamanda Glastonbury ve Montreal Jazz festivallerinde onbinlerce kişilik izleyici topluluklarını selamladı. Renkli ve dinamik Ska kültürüne kendine has, yeni bir soluk getiren topluluk, umulmadık yönlere doğru sapan cesur düzenlemeleri ve baştan çıkarıcı melodileriyle tanınıyor.
İkisi de güçlü birer müzikal altyapıya sahip olan James Mangohig ve vokalist Caiti Baker'dan oluşan Sietta, soul, blues, hip-hop ve elektronik tınıları aynı potada eritmeyi başaran oldukça çarpıcı bir sound'a sahip. Grubun The Come Back adını taşıyan ilk EP'si hem eleştirmenlerden hem de dinleyicilerden tam puan alınca 2011 tarihli ilk albümleri The Seventh Passenger'ın da önü açılmış oldu. Gelecekten günümüze taşıdıkları müzikal dokuyu Caiti'nin büyüleyici canlı vokalleriyle birleştiren Sietta, ikinci stüdyo albümleri The Invisible River ile kendi kulvarının en ses getiren gruplarından birine dönüştü. Dikkat çekici ve farklı bir atmosfere sahip söz ve müzik anlayışına sahip olan grup, çağdaş Avustralya müzik endüstrisinin günümüzdeki en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul ediliyor.

Sİetta
Born from a love for soul and pulsating beats and production, bred from the madness of the Darwin heat is Sietta a duo who encapsulates the passionate vibe of both.
Vocalist Caiti Baker and producer/instrumentalist James Mangohig both come from strong musical backgrounds; the former being raised on the blues via her musician father, the latter growing up with gospel surrounding him. In developing their craft as established and experienced musicians, both Caiti and James spent years honing their already clear and present talents before coming across each other in 2005. Before long, the duo had begun working their way onto the radar of the local industry off the back of their debut EP, The Come Back Easy Play.
Sietta’s debut album The Seventh Passenger proved cataclysmic for the act, bringing them to the attention of Elefant Traks, who signed them up in 2011. The album spawned radio singles in What Am I Supposed to Do?, No Longer Hurt and a fruitful year of touring through 2012-13, supporting the likes of Hermitude and Paul Kelly. It was in their exploration of soul, blues, hip-hop and electronica that brought this twosome from the apparent dust bowl of the Top End to the attention of national audiences via community and triple J radio waves.
A fusion of live vocals that penetrate the futuristic atmosphere conjured by programmed beats that roll deep through each track is one of the main impressions a Sietta listener or audience member will come away from each experience with. Whether it’s through a gig at The Vanguard in Sydney, or a showcase at Liverpool Sound City to some international newcomers, Caiti and James are always thinking ahead to how they can make each production a standout and more memorable than the last.
February 2014 marked the release of Sietta’s anticipated sophomore album The Invisible River; a maturation of the foundations laid on the debut, the new Sietta record is a snapshot of the duo in their next creative phase. Expect the same ambitious nature introduced with earlier Sietta releases, coupled with a refreshed sense of creative drive and a bold approach to the union of powerful lyrics and equally as entrancing musical arrangements. Not content with resting on their laurels, Sietta prove once more that they stand on their own in the Australian industry - their star continuing to burn brighter than ever before.


« Ağustos 2017 »
Pzt Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31